THIS STORY HAS BEEN FORMATTED FOR EASY PRINTING

Saturday’s medalists

August 5, 2012
Text size +
  • E-mail
  • E-mail this article

    Invalid E-mail address
    Invalid E-mail address

    Sending your article

    Your article has been sent.

BADMINTON

Women’s singles

Gold — Li Xuerui, China

Silver — Wang Yihan, China

Bronze — Saina Nehwal, India

Women’s doubles

Gold — China 2

Silver — Japan

Bronze — Russia

CYCLING

Women’s track team pursuit

Gold — Britain

Silver — United States (Dotsie Bausch, Louisville, Ky.; Sarah Hammer, Temecula, Calif.; Lauren Tamayo, Barto, Pa.)

Bronze — Canada

FENCING

Women’s team epee

Gold —China

Silver — South Korea

Bronze — United States (Courtney Hurley, San Antonio; Maya Lawrence, Teaneck, N.J.; Susie Scanlan, St. Paul; Kelley Hurley, San Antonio)

ROWING

Men’s fours

Gold — Britain

Silver — Australia

Bronze — United States (Glenn Ochal, Philadelphia; Henrik Rummel, Pittsford, N.Y.; Charles Cole, New Canaan, Conn.; Scott Gault, Piedmont, Calif.)

Men’s lightweight double sculls

Gold — Denmark

Silver — Britain

Bronze — New Zealand

Women’s single sculls

Gold — M. Knapkova, Czech Republic

Silver — Fie Udby Erichsen, Denmark

Bronze — Kim Crow, Australia

Women’s lightweight double sculls

Gold — Britain

Silver — China

Bronze — Greece

SHOOTING

Women’s 50m rifle three positions

Gold — Jamie Lynn Gray, Lebanon, Pa.

Silver — Ivana Maksimovic, Serbia

Bronze — A. Sykorova, Czech Republic

Women’s trap

Gold — Jessica Rossi, Italy

Silver — Zuzana Stefecekova, Slovakia

Bronze — Delphine Reau, France

SWIMMING

Men’s 1,500m freestyle

Gold — Sun Yang, China

Silver —Ryan Cochrane, Canada

Bronze — Oussama Mellouli, Tunisia

Men’s 4 x 100 medley relay

Gold — United States (Matthew Grevers, Lake Forest, Ill.; Brendan Hansen, Havertown, Pa.; Michael Phelps, Baltimore; Nathan Adrian, Bremerton, Wash.; Nick Thoman, Cincinnati; Eric Shanteau, Lilburn, Ga.; Tyler McGill, Champaign, Ill.; Cullen Jones, Bronx, N.Y.)

Silver — Japan

Bronze — Australia

Women’s 50m freestyle

Gold — R. Kromowidjojo, Netherlands

Silver — A. Herasimenia, Belarus

Bronze — M. Veldhuis, Netherlands

Women’s 4 x 100 medley relay

Gold — United States (Missy Franklin, Centennial, Colo.; Rebecca Soni, Plainsboro, N.J.; Dana Vollmer, Granbury, Texas; Allison Schmitt, Canton, Mich.; Rachel Bootsma, Eden Prairie, Minn.; Breeja Larson, Mesa, Ariz.; Claire Donahue, Lenoir City, Tenn.; Jessica Hardy, Long Beach, Calif.)

Silver — Australia

Bronze — Japan

TENNIS

Men’s doubles

Gold — United States (Mike Bryan, Camarillo, Calif.; Bob Bryan, Camarillo, Calif.)

Silver — France

Bronze — France 2

Women’s singles

Gold — Serena Williams, Palm Beach Gardens, Fla.

Silver — Maria Sharapova, Russia

Bronze — Victoria Azarenka, Belarus

TRACK AND FIELD

Men’s long jump

Gold — Greg Rutherford, Britain

Silver — Mitchell Watt, Australia

Bronze — Will Claye, Phoenix

Men’s 20Km road walk

Gold — Chen Ding, China

Silver — Erick Barrondo, Guatemala

Bronze — Wang Zhen, China

Men’s 10,000m

Gold — Mohamed Farah, Britain

Silver — Galen Rupp, Portland, Ore.

Bronze — Tariku Bekele, Ethiopia

Women’s 100m

Gold — S. Fraser-Pryce, Jamaica

Silver — C. Jeter, Gardena, Calif.

Bronze — V. Campbell-Brown, Jamaica

Women’s discus

Gold — Sandra Perkovic, Croatia

Silver — Darya Pishchalnikova, Russia

Bronze — Li Yanfeng, China

Women’s heptathlon

Gold — Jessica Ennis, Britain

Silver — Lilli Schwarzkopf, Germany

Bronze — Tatyana Chernova, Russia

TRAMPOLINE

Women

Gold — Rosannagh Maclennan, Canada

Silver — Huang Shanshan, China

Bronze — He Wenna, China

TRIATHLON

Women

Gold — Nicola Spirig, Switzerland

Silver — Lisa Norden, Sweden

Bronze — Erin Densham, Australia

WEIGHTLIFTING

Men’s 94Kg

Gold — Ilya Ilyin, Kazakhstan

Silver — Alexandr Ivanov, Russia

Bronze — Anatoli Ciricu, Moldova

NEW ENGLAND TIES

ROWING

Charles Cole, New Canaan, Conn.

Finished third in Final A of men’s fours

Gevvie Stone, Newton, Mass.

Finished first in Final B of women’s single sculls

Kristin Hedstrom, Concord, Mass.

Finished fifth in Final B of women’s lightweight double sculls

SAILING

Stuart McNay, Boston

Ranked 18th after six races in men’s 470

Rob Crane, Darien, Conn.

Ranked 29th after 10 races in men’s Laser

  • E-mail
  • E-mail this article

    Invalid E-mail address
    Invalid E-mail address

    Sending your article

    Your article has been sent.