boston.com your connection to The Boston Globe
The Boston Globe New England Cable Network
The latest from The Trail Report
 The latest from The Trail Report
E-mail the Globe politics staff
at masspolitics@globe.com
The Political Trail is a bi-weekly column about Mass. politics that runs in the Globe's City Weekly section.
Campaign donations
Campaign donations
See who's donating to the candidates for governor  Maps
Massachusetts races
The National Scene
The national scene
The Nov. 7 elections may dramatically change the face of Congress.
Key House and Senate races
State issues
The positions of the candidates for governor on the issues of taxes and the economy, gambling, education, healthcare, the environment, public safety, and gay marriage.   Issues
 GLOBE EDITORIALS: Mass. Matters

Research reports on the issues
(Registration required)
Video News
Search local video and audio about a candidate or campaign topic.
Money
Key dates
• Gubernatorial debate at Jordan   Hall: Nov. 1
• General election: Nov. 7
Resources
Talk politics
Discuss the candidates and issues in this year's Massachusetts election.
Romney Watch Following Mitt Romney as he eyes a possible run for president
General Election Results

Mass. State House races

Here are unofficial results of the contested races for Massachusetts state representative in the election held Nov. 7, 2006. Winners declared by the Associated Press are denoted by a check mark (Winner).

State House
1st Barnstable
Seat held by: Turner
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Cleon Turner (Dem) 10,357 52%
Richard Neitz (GOP) 9,561 48%

* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

2nd Barnstable
Seat held by: Atsalis
Precincts reporting: 11 of 11 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Demetrius Atsalis (Dem) 8,252 56%
William Crocker (GOP) 6,497 44%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

4th Barnstable
Seat held by: Shirley Gomes (R), who is not seeking re-election
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Sarah Peake (Dem) 11,949 56%
Aaron Maloy (GOP) 9,490 44%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

Barnstable, Dukes & Nantucket
Seat held by: Turkington
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Eric Turkington (Dem) 12,805 70%
James Powell (GOP) 5,397 30%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

2nd Berkshire
Seat held by: Guyer
Precincts reporting: 23 of 23 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Denis Guyer (Dem) 11,532 77%
Stefan Racz (Unr) 3,387 23%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

1st Bristol
Seat held by: Virginia Coppola (R), who is not seeking re-election
Precincts reporting: 11 of 11 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Jay Barrows (GOP) 7,161 51%
Claire Naughton (Dem) 6,837 49%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

2nd Bristol
Seat held by: Lepper
Precincts reporting: 11 of 11 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner John Lepper (GOP) 6,229 54%
Kate Jackson (Dem) 5,233 46%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

4th Bristol
Seat held by: Philip Travis (D), who is not seeking re-election
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Steven D'Amico (Dem) 8,451 57%
Steven Howitt (GOP) 6,386 43%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

7th Bristol
Seat held by: Correia
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Robert Correia (Dem) 6,751 87%
Raymond Leary (Lib) 1,050 13%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

10th Bristol
Seat held by: Straus
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
William Straus (Dem) 11,105 71%
Peter Winters (GOP) 4,567 29%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

11th Bristol
Seat held by: Koczera
Precincts reporting: 15 of 15 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Robert Koczera (Dem) 7,103 64%
Dennis Dallaire (Ind) 3,910 36%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

12th Bristol
Seat held by: Canessa
Precincts reporting: 15 of 15 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Stephen Canessa (Dem) 7,253 69%
Mark Howland (Ind) 3,198 31%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

13th Bristol
Seat held by: Cabral
Precincts reporting: 19 of 19 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Antonio Cabral (Dem) 8,048 79%
Robert Gardner (Ind) 1,478 15%
Carlos Felix (Ind) 660 6%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

2nd Essex
Seat held by: Stanley
Precincts reporting: 10 of 10 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Harriett Stanley (Dem) 11,026 62%
Evan O'Reilly (GOP) 6,763 38%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

6th Essex
Seat held by: Grant
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Mary Grant (Dem) 11,462 81%
Donato Paglia (Unr) 2,776 19%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

12th Essex
Seat held by: Spiliotis
Precincts reporting: 16 of 16 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Joyce Spiliotis (Dem) 11,010 69%
Jason Harding (GOP) 4,898 31%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

15th Essex
Seat held by: Arthur Broadhurst (D), who is not running for re-election
Precincts reporting: 11 of 11 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Linda Campbell (Dem) 7,626 61%
Robert Andrew (GOP) 3,569 28%
Kenneth Henrick (Oth) 1,381 11%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

18th Essex
Seat held by: L'Italien
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Barbara L'Italien (Dem) 8,752 59%
Lawrence Brennan (GOP) 6,069 41%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

3rd Hampden
Seat held by: Daniel F. Keenan (D), who is not seeking re-election
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Rosemary Sandlin (Dem) 7,306 50%
Robert Magovern (GOP) 5,850 40%
Joseph Schebel (Ind) 976 7%
Owen Broadhurst (Grn) 403 3%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

8th Hampden
Seat held by: Wagner
Precincts reporting: 18 of 18 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Joseph Wagner (Dem) 8,739 81%
Ronald Sliski (Unr) 2,080 19%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

9th Hampden
Seat held by: Curran
Precincts reporting: 17 of 17 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Sean Curran (Dem) 7,078 77%
Megan Anzalotti (Unr) 1,645 18%
Robert Underwood (Lib) 456 5%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

10th Hampden
Seat held by: Rivera
Precincts reporting: 16 of 16 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Cheryl Rivera (Dem) 3,647 79%
George Vazquez (GOP) 691 15%
Kyle Burns (Unr) 291 6%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

12th Hampden
Seat held by: Gale Candaras (D), who is running for State Senate
Precincts reporting: 15 of 15 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Angelo Puppolo (Dem) 9,061 59%
Christopher Leisey (GOP) 6,344 41%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

1st Hampshire
Seat held by: Kocot
Precincts reporting: 18 of 18 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Peter Kocot (Dem) 13,814 82%
John Andrulis (GOP) 3,038 18%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

1st Middlesex
Seat held by: Hargraves
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Robert Hargraves (GOP) 9,327 60%
Carol Bousquet (Dem) 6,337 40%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

5th Middlesex
Seat held by: Linsky
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner David Linsky (Dem) 10,426 65%
William Whittlesey (GOP) 5,501 35%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

10th Middlesex
Seat held by: Koutoujian
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Peter Koutoujian (Dem) 7,945 82%
Dara Pourghasemi (GOP) 1,699 18%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

13th Middlesex
Seat held by: Pope
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Thomas Conroy (Dem) 8,472 51%
Susan Pope (GOP) 8,037 49%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

16th Middlesex
Seat held by: Golden
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Thomas Golden (Dem) 8,555 77%
Matthew Prahl (GOP) 2,493 23%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

24th Middlesex
Seat held by: Anne Paulsen (D), who is retiring
Precincts reporting: 14 of 14 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner William Brownsberger (Dem) 11,137 68%
Libby Firenze (GOP) 5,124 32%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

25th Middlesex
Seat held by: Wolf
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Alice Wolf (Dem) 10,371 89%
Henry Irving (GOP) 1,273 11%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

28th Middlesex
Seat held by: Edward Connolly (D), who died in May
Precincts reporting: 19 of 19 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Stephen Smith (Dem) 5,934 60%
Joseph Hickey (Ind) 4,002 40%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

29th Middlesex
Seat held by: Kaprielian
Precincts reporting: 14 of 14 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Rachel Kaprielian (Dem) 10,487 72%
Keith Mercurio (GOP) 3,721 25%
Thomas Geary (Unr) 405 3%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

37th Middlesex
Seat held by: Eldridge
Precincts reporting: 11 of 11 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner James Eldridge (Dem) 10,551 64%
Kevin Hayes (GOP) 5,888 36%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

4th Norfolk
Seat held by: Murphy
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner James Murphy (Dem) 9,755 71%
Robert Thomas (GOP) 3,961 29%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

8th Norfolk
Seat held by: Kafka
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Louis Kafka (Dem) 12,089 73%
Lydia Wiener (GOP) 4,408 27%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

2nd Plymouth
Seat held by: Gifford
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Susan Gifford (GOP) 8,598 57%
Margaret Ishihara (Dem) 6,493 43%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

5th Plymouth
Seat held by: Nyman
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Robert Nyman (Dem) 10,818 63%
Timothy Gillespie (GOP) 6,233 37%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

6th Plymouth
Seat held by: Webster
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Daniel Webster (GOP) 8,832 52%
Greg Hanley (Dem) 8,163 48%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

7th Plymouth
Seat held by: Kathleen Teahan (D), who is retiring
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Allen McCarthy (Dem) 8,167 52%
Andrew Burbine (GOP) 7,609 48%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

12th Plymouth
Seat held by: Thomas O'Brien (D), who resigned to become Plymouth County treasurer
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Thomas Calter (Dem) 8,927 51%
Olly deMacedo (GOP) 8,631 49%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

3rd Suffolk
Seat held by: DiMasi
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Sal DiMasi (Dem) 8,261 79%
Kenneth Procaccianti (GOP) 2,176 21%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

5th Suffolk
Seat held by: St. Fleur
Precincts reporting: 19 of 19 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Marie St. Fleur (Dem) 5,079 84%
Althea Garrison (GOP) 981 16%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

18th Suffolk
Seat held by: Moran
Precincts reporting: 15 of 15 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Michael Moran (Dem) 5,879 81%
Russell Evans (GOP) 1,376 19%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

1st Worcester
Seat held by: Evangelidis
Precincts reporting: 13 of 13 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Lewis Evangelidis (GOP) 13,609 69%
Nate Kaplan (Dem) 6,209 31%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

3rd Worcester
Seat held by: Emile Goguen (D), who is not seeking re-election
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Stephen DiNatale (Dem) 7,680 77%
Edward Niemczura (GOP) 2,336 23%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

4th Worcester
Seat held by: Flanagan
Precincts reporting: 15 of 15 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Jennifer Flanagan (Dem) 8,103 62%
Claire Freda (Unr) 4,941 38%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

5th Worcester
Seat held by: Gobi
Precincts reporting: 14 of 14 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Anne Gobi (Dem) 10,109 69%
Stephen Comtois (GOP) 4,523 31%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

6th Worcester
Seat held by: Mark Carron (D), who is not seeking re-election
Precincts reporting: 12 of 12 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner Geraldo Alicea (Dem) 7,267 55%
David Singer (GOP) 5,986 45%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

10th Worcester
Seat held by: Parente, who lost the Democratic primary
Precincts reporting: 9 of 9 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner John Fernandes (Dem) 8,793 65%
Robert Burns (GOP) 4,669 35%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

14th Worcester
Seat held by: Leary
Precincts reporting: 11 of 11 -- 100%
Candidate Votes Pct.
Winner James Leary (Dem) 8,557 74%
Joseph Rice (GOP) 2,960 26%
* Town-by-town results | Last updated: 12:54 PM

Copyright 2006, Boston.com and the Associated Press. All rights reserved.


Sponsored Links